MFK's prov & utställningar 2019

  Gotland 27-28 mars (fältprov) INSTÄLLT
  Sälen 25-26 april (fjällprov) INSTÄLLT
  Värmland 2 maj (utställning) INSTÄLLT
  Herrfallet 13-14 juni (utställning & KM-apport) INSTÄLLT
  Älvdalen 29-30 augusti (skogsprov) INSTÄLLT
  Berga/Äleby 8 september (fältprov)
  Berga/Äleby 10 september (fältprov)
  Orsa 11-13 september (skogsprov)

  Sälen 24-25 september (fjällprov) INSTÄLLT
  Långberget Värmland 26-27 september (skogsprov) INSTÄLLT
  Grönsöö 27 september (fältprov)
  Gotland 4-5 oktober (fältprov)
  Långtora 12-13 oktober (fältprov)
  KungsHusby/Grönsöö 18 oktober (fältprov)
  Långtora 30 oktober-1 november (fältprov)
  Trossnäs & Långtora 13-15 november (fältprov)
  Gredby 21-22 november (fältprov) INSTÄLLT







www.langtorahundochjakt.se





















MFK's fältprov på Långtora 30/10-1/11 20

SKL Fredag 30/10, domare Lars Thulin, skytt Jocke Breimark.
1 skl cert VP, PT Carnbring Port Ellen för/äg Karin Thulin.
2 skl PH Vatnsendas Frakkur för Douglas Larsson äg Jörgen Junkegård
3 skl VP, PH Lyngbergas Mirco för/äg Douglas Larsson.
4 skl IRST Red Garlic’s Ingerfära för/äg Agneta Andersson

Blandparti Fredag 30/10, domare Torbjörn Larsson
3 ÖKL VP, ESH Vallarfjället’s C-Birk, för Søren Mulvad Johansen, äg Birgitta Winberg

Blandparti 1 Lördag 31/10, domare Ulf Johansson
1 ukl IRST Bird Hunters Choice Shadi, ägare Ali Saidizand

Blandparti 2 Lördag 31/10, domare Björn Ström
2 ökl IRST Bird Hunters Choice Rafa, ägare Kjell Ekström
3 ukl IRST Fjällstårsas SN Limpan, ägare Marja Persson

Blandparti 1 Söndag 1/11, domare Hans-Allan Eliason, skytt Ronney Sahlberg
1 UKL m HP PH Black Luckys Eddy för/äg Filip Silfverhielm

ÖKL 1 Söndag 1/11, domare Torbjörn Larsson
2 ökl GSH Zettertjärns Frans, för/äg Verner Bergman



Kritiker

- 30/10 skl, domare Lars Thulin
- 30/10 ukl/ökl, domare Torbjörn Larsson
- 31/10 ukl/ökl, domare Ulf Johansson
- 31/10 ukl/ökl, domare Björn Ström
- 1/11 ukl/ökl, domare Hans Allan Eliasson
- 1/11 ökl, domare Torbjörn Larsson


SKL 30/10. Fr. v: Agneta Andersson med 4 skl Red Garlic's Ingefära, skytt Jocke Breimark, Douglas Larsson med 3 skl Vp Lyngbergas Mirco &
2 skl Vatnsendas Frakkur, domare Lasse Thulin, Karin Thulin med 1 skl Cert Vp Carnbring Port Ellen.


1/11 från v: domare Hans Allan Eliasson, Filip Silfverhielm med 1 UKL m HP Black Luckys Eddy och skytt Ronney Sahlberg.


31/10, domare Björn Ström och 2 ökl IRST Bird Hunters Choice Rafa med ägare Kjell Ekström. Foto Elisabeth Söderling.


31/10, domare Ulf Johansson, 1 ukl IRST Bird Hunters Choice Shadi med ägare Ali Saidizand. Foto Elisabeth Söderling.

Tillbaka till MFK's startsida